Historie obce
Původ názvu pochází od míst porostlých jabloněmi a v průběhu staletí doznal jen nepatrných změn.Z původního názvu Jabloney známého v roce 1407 se přes názvy Jabloné, Jablon, Jablonow a Syablony ustálil na dnešní Jabloňov. I na pečeti z roku 1641 je vyobrazena jabloň. Písemné zprávy o Jabloňovu jsou z roku 1361, kdy patřil Radoňovi z Radslavic, posléze část patřila Janovi z Meziříčí a část Václavovi a Ratiborovi z Myslibořic. V roce 1398 celou vesnici získal Kuneš z Tasova a někdy před rokem 1515 se stala součástí meziříčského panství, se kterým pak sdílela další osudy. V roce 1992 se obec osamostatnila. Kaplička, jejíž stáří dnes už nezjistíme, byla začátkem 21. století zasvěcena svatým Andělům Strážným. Poblíž se nachází bývalá budova školy z roku 1831. Ta byla v roce 1897 zvýšena o jedno patro, ale od jejího zrušení děti navštěvují základní školu v nedaleké Rudě nebo Velkém Meziříčí.
Také se zde nachází mramorový kříž z roku 1901 a pomník věnovaný obětem 1. světové války. I další neradostné události se zapsaly do dějin Jabloňova; bylo to mimo jiné velké sucho v roce 1863, požár v roce 1875, jenž zlikvidoval 18 stavení a ničivé krupobití v roce 1890. Současný Jabloňov žije svým poklidným vesnickým životem, do kterého svými aktivitami zasahují místní spolky. Dobrovolní hasiči, kteří zde fungují od roku 1901, organizují například pravidelné maškarní průvody po vsi, fotbalový klub zase o pouti pořádá zápas ženatí – svobodní a také myslivecké sdružení se zapojuje do dalších akcí Jabloňova.
Významní rodáci
Bedřich Krejčí (1911 1945), gymnazijní profesor ve Velkém Meziříčí, literární vědec, kritik, autor básní. Zemřel na pochodu smrti do Dachau.